تبلیغات
خانواده خوشبخت - بهار، رستاخیزی فکری
خانواده خوشبخت
اساس زندگی خانوادگی را بر مهربانی و گذشت وصمیمیت و خدمت قرار دهید.

سلام بازدید كنندگان عزیز از اینكه به وبلاگ من سرزدید بسیار خوشحالم امیدوارم با مطالعه مطالب این وبلاگ اوقات خوبی داشته باشید .

مدیر وبلاگ : محمد احمدی

بهار، رستاخیزی فکری

شنبه 6 فروردین 1390  ساعت: 05:15 ب.ظ

نظرات() 

بهار، رستاخیزی فکری

صفورا در بهار

رئوف اصلاح جو / كارشناس علوم اسلامی

دوستان ایمانی سلام علیکم ، رحمت و برکات خداوند همانند باران بهاری بر شما باد .

دوست دارم لحظاتی را در برابر این کلمه ـ بهار ـ تأملی داشته باشیم و در این مدرسه چند درسی را یاد گرفته باشیم .

در بهار زمین این کره ی خاکی جان تازه ای می گیرد و طبیعت رنگ و بوی دیگری می یابد، درختان شکوفه می کنند و بعضی به رنگهای مختلف گلهای زیبا را به نمایش می گذارند چمن زارها با رنگ سبزشان جلوه ای زیبا خلق می نمایند ، آب شدن برفهای کوهستان و سرازیر شدنشان به دشتها و رویدن گلهای زیبا در کنار جویبارها وشنیدن آواز و نغمه ی پرندگان قطعه ای از بهشت را به یاد می اندازد .

بادهای بهاری که نوید دهنده ی بارش رحمت الهی و زنده شدن دوباره ی زمین می باشند یاد آور این آیه ی قرآنند که می فرماید : وهو الّذی ارسل الرّیاح بُشراً بین یدَی رحمته وأنزلنا من السّمآء مآءً طهوراً لنُحیِی به بلدةً میتاً و نسقیه ممّا خلقنا أنعاماً واناسیّ کثیراً . فرقان / 49 ـ48

خدا کسی است که بادها را به عنوان مژده رسانهای پیش قراول باران رحمت خود وزان می کند ... و این ما هستیم که از آسمان آب پاک وپاک کننده  را نازل میگردانیم . تا با آن آب سرزمین مرده ( وخشکیده را با رویاندن گیاهان ، سر سبز و) زنده گردانیم ، و آن را برای نوشیدن در اختیار مخلوقاتی که آفریده ایم ، از جمله چهارپایانِ زیاد و مردمان فراوان قرار دهیم ...

معمار بزرگ هستی ـ  الله ـ سبحانه و تعالی خطاب به من و تو اینچنین می فرمایند : ألم تر أنّ الله أنزل من السّمآء مآءً فَتُصبِحُ الارضُ مخضرّةً إنّ الله لطیف خبیر .  حج / 63 

 ( ای عاقل ) آیا نمینگری که خداوند از آسمان آب را فرو می آورد و زمین ( به وسیله ی آن، گیاهان گوناگونی از خود می رویاند و) سبز وخرّم می گردد ؟

واقعاًخدا با بندگان خویش بسیار با لطف وبس دقیق وآگاه است ( در همه چیز ، از جمله در تولید و تبخیر آب شیرین و آفرینش وپرورش بذر گیاهان، و بالیده و بارور کردن درختان )  . بله با تأمّل در این آیات ،خالق بهار بندگانش را تشویق می نماید تا با دیده ی عبرت بهار را بنگرند وعظمت خدا را تماشا کنند .

دوستان تابلوهای اعجاب برانگیز بهار را با دقّت نظاره کنید ، و انصاف دهید اگر این تابلوها و این منظره های عجیب را نقّاشی با رنگ و روغن به تصویر می کشید آیا او را تحسین نمی کردیم و به او آفرین نمی گفتیم آیا نمی طلبد که در فصل بهار با دیدن این همه اسرار و اعجاز ، نقّاش بزرگ آفرینش را تحسین کنیم وبه او آفرین گوییم و این آیه را با خود زمزمه کنیم : فتبارک الله أحسن الخالقین

دوستان به تماشای بهار که می نشینید چند روز قبل ازآن را به یاد بیاورید که چگونه بهار به زمین حیاتی دوباره می بخشد و از این رستاخیز و این انقلاب  و رخداد عظیم ، این آیه را به یاد آور که خالق بهار می فرمایند " والله الّذی أرسل الرِّیاح فتثیر سحاباً فسقناه إلی بلدٍ میّتٍ فأحیینا به الارض بعد موتها کذالک النّشور . فاطر / 9

خدا کسی است که بادها را روان می دارد ، و بادها ابرها را برمی انگیزند ، و ما ابرها را به سوی سرزمینهای مرده می رانیم و آن سرزمینهای مرده را دارای حیات می گردانیم ...زنده گرداندن ( مردگان در گورها برای حساب و کتاب ) نیز به همین منوال است .

و از بهار درس دوباره زندن شدن وحیات پس از مرگ را یاد آور شو وخود را برای آن روز آماده کن .

با دقت کتاب هستی را مطالعه کن و بهار را با تمام جمال و زیباییهایش به نظاره بنشین و با دیدن این منظره های دیدنی جمال خالق این همه زیباییها را تصور کن .

بهار را بنگر و خوب دقّت کن و رحمت خدا را ببین و با خود این آیه را تلاوت کن که می فرماید : فانظر الی آثار رحمت الله . فاطر/50 به آثار باران یعنی رحمت الهی بنگر . بله بهار را ببین و رحمت خدا را که کوه ، دشت و صحرا ، خشکی و دریا را پر کرده است سپس به رحمت خداوند امیدوار باش و خدا را در برابر این همه نعمتها شکرگزار باش .

دوستان به تماشای بهار بنشینید ، همه جا آثار حیات را مشاهده می کنید طبیعت جان تازه ای گرفته است ، آثار مرگ را بر روی زمین نمی بینید آنچه را که آدمی می بیند حیات است و نشاط و شادابی ،  پس بیایید ماهم خود را همرنگ طبیعت کنیم وبا کاروان بهار همسفر شویم ما هم مقداری به درون خود بپردازیم ، اگر دارای قلبی هستیم که معصیت و گناه آثار حیات را    ـ  همچون زمستان نسبت به طبیعت ـ از آن سلب کرده یا آن را کم رنگ کرده است بیایید با حرارت ایمان وعمل صالح رنگ زمستان از قلب بزدائیم و بهار را به قلب خود آوریم ، و تلاش کنیم با پایان رسیدن بهار طبیعت بهار قلب ما به پایان نرسد و همیشه اسباب حیات آن را از سرچشمه ی نور یعنی کلام الهی فراهم کنیم .

با آمدن بهار وپایان سال قبل پرونده یک سال دیگر از عمر تو بسته شد و ورق جدیدی از پرونده ی اعمالت باز شده است ، تو هم مانند هر تاجری که در آخر سال مالی دفتر حساب و کتابش را بررسی می کند و سود و ضرر احتمالی را محاسبه می نماید و اگر در سال گذشته سودآوری خوبی داشته باشد همان راه را ادامه می دهد و از گذشته ی خود درس می گیرد ، امّا اگر حساب مالیش سود خوبی نكرده باشد و متضرّر شده باشد باز از گذشته ی خود درس می گیرد و در اعمال خود تجدید نظر می کند و در سال آینده با روشی دیگر وارد بازار می شود و برای جبران  نقصها و ضررها برنامه ریزی دقیقی انجام می دهد .

ما هم باید اینچنین عمل کنیم اعمال خود را در سال قبل مورد بررسی قرار دهیم و خود را محاسبه کنیم که اعمال صالح ما در سال گذشته چقدر است اگر خود را موفق تشخیص دادیم  خدا را شکر گوئیم وهمان راه را بهتر ادامه دهیم   و امّا اگر خود را متضرّر دیدیم نقاط ضعف خود را با دقت مشخص کنیم و با شرمندگی و ندامت در پیشگاه خدای خود اعترف کنیم و از گذشته ی خود توبه کنیم و برای جبران گذشته ی خود برنامه ریزی کنیم تا پرونده ی اعمالمان را در سال جدید با معصیت و گناه سیاه نکنیمُ .   

دوستان این روایت را نصب العین خود قرار دهیم که می فرماید : حاسبوا أنفسکم قبل أن تحاسبوا وزنوا اعمالکم قبل أن تُوزن علیکم .

بیایید در لحظات آخر سال نفس خود را محاسبه کنیم و خود را سنجش کنیم قبل ازآنکه خداوند ما را محاسبه کند .

بیایید از اعمال زشتی که پرونده ی اعمالمان را سیاه کرده است فاصله بگیریم ودر برابر ربّ العالمین توبه کنیم وتصمیمی جدّی و قاطعانه بگیریم که در سال جدید به توفیق خداوند پرونده ی اعمالمان را سیاه نکنیم .

شاید این آخرین بهاری باشد که ما آن را می بینیم بیایید با گناه آن را شروع نکنیم .  

به امید روزی که درخت ـ دعوت الی الله ـ به بار بنشیند وشاهد ثمرات پر خیر و برکتش باشیم .

به امید روزی که پیروزی مسلمان راستین را بر این سیاره ی خاکی مشاهده کنیم .

به امید دعای خیر برادران و خواهران ایمانینوشته شده توسط:محمد احمدی

ویرایش:--

عرشیا
شنبه 6 فروردین 1390 11:36 ب.ظ
سلام دوست عزیز آدرس شما رو هم به وبلاگم لینك دادم درضمن سال نو شما هم مبارك راستی آدرس وبلاگو تغییر دادم حتما سر بزن با هم در ارتباط باشیم به امید دیدار......
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکستان

لینکدونی

نظرسنجی

  • مطالب وبلاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو