تبلیغات
خانواده خوشبخت - با دختران چگونه رفتار كنیم؟
خانواده خوشبخت
اساس زندگی خانوادگی را بر مهربانی و گذشت وصمیمیت و خدمت قرار دهید.

سلام بازدید كنندگان عزیز از اینكه به وبلاگ من سرزدید بسیار خوشحالم امیدوارم با مطالعه مطالب این وبلاگ اوقات خوبی داشته باشید .

مدیر وبلاگ : محمد احمدی

با دختران چگونه رفتار كنیم؟

جمعه 5 فروردین 1390  ساعت: 04:20 ب.ظ

نوع مطلب :مطالب متفرقه ،

نظرات() 

با دختران چگونه رفتار كنیم؟با دختران چگونه رفتار كنیم؟

 

دختران مهم ترین درس های زندگی را از زنانی یاد می گیرند كه به طور روزمره با آنها در تماسند و رابطه نزدیك و صمیمانه ای با آنها دارند. هر چه تعداد الگوهای زنانه ای كه دختران پیش رو دارند، بیشتر و موفق تر باشد، آنان نیز چشم انداز وسیع تری از آینده پیش رو خواهند داشت؛ و هر چه راهنمایی ها و هدایت هایی كه به آنان می شود واقع بینانه و انعطاف پذیرتر باشد، شانس آنان در انتخاب شیوه های زندگی شایسته و كار آمد، بیشتر می شود. در واقع هر تلاشی كه برای ارتقای توانمندی ها و اعتماد به نفس دختران می شود، به الگوهایی بستگی دارد كه از زنان خانواده و محیط خود می گیرند.

پژوهش ها نشان می دهند كه دختران تا سنین 10-12 سالگی از اعتماد به نفس بیشتری برخوردارند ولی بعد از دوران بلوغ تحت تأثیر هیجانات درونی، القائات محیطی و تغییرات فیزیكی بدن خود قرار می گیرند و دچار ضعف و كاهش حس ارزشمندی وجود می شوند.

همین عمل، یعنی نداشتن اعتماد به نفس منجر به كاركرد ضعیف درسی آن ها، سستی روابط اجتماعی و متعاقب آن ناتوانی در حل بحران های زندگی شان می شود، به حدی كه افكار و عقاید منفی روحیه ای افسرده و پژمرده و ناتوانی در برقراری مناسبات دوستانه در آن ها رشد می كند. در حالی كه می توان با استفاده از روش های ساده و كارآمد نه تنها آن ها را نسبت به قابلیت ها، استعدادها و توانایی هایشان آگاه كرد، بلكه برای ورود به زندگی آینده شان نیز آماده، مقاوم و انعطاف پذیر كرد.

اغلب دختران به دنبال حذف تفكرات كلیشه ای، اندیشه ها و نگرش هایی هستند كه به نوعی مانع پیشرفت آنان در ابعاد گوناگون اجتماع شده است. آن ها مدعی اند پدر و مادر و سایر مراقبانی كه مسئولیت رشد و پرورش آن ها را به عهده دارند، موجب این گونه افكار تبعیض آمیز در مورد احراز نقش های مختلف بوده اند. با توجه به این موضوع، چگونه می توان به دختران كمك كرد با تصورات قالبی و سنتی درباره نحوه ی زندگی آینده ی خود مواجه شوند و دیدگاه های نوینی برای آینده خود ترسیم كنند؟

بدین منظور توجه به چند پیشنهاد و راهكار زیر می تواند مؤثر باشد:

الف- دختران حق دارند خودشان باشند و در برابر تصورات كهنی كه درباره نقش های آنان در جامعه می شود، پایداری كنند.

ب-  رویارویی با دیدگاه هایی كه در رسانه های جمعی برای پذیرش نقش های منفی و منفعل زنان ارائه می شود.

ج- قدردانی از زنانی كه در كتاب ها، فیلم ها و محافل اجتماعی به مقابله با نگرش های منفی درباره زنان پرداخته اند.

د- دختران را در تصمیم گیری های خانه، مدرسه و فعالیت های آموزشی فرهنگی بعد از مدرسه شركت دهید. به آن ها نشان دهید رسا بودن صدایشان می تواند مشخصه مؤثری در زندگی آینده خود و اطرافیانشان باشد.

ه- اطمینان حاصل كنید دختران برای اخذ موقعیت های اجتماعی شرایط عادلانه ای در اختیار دارند. آن ها باید به پیشرفت هایشان افتخار كنند، آزادانه تلاش كنند و گاهی هم تصمیمات مهم و مخاطره آمیزی بگیرند.

و- به دختران كمك كنید مهارت ها و اعتماد به نفسشان را با گفتن جملاتی مثل سعی می كنم، تلاش می كنم... تقویت كنند و كمتر جمله هایی مثل نمی دانم چطور، نمی كنم، نمی خواهم و یا نمی توانم بگویند.

ز- مانع فعالیت های خلاقانه دختران نشوید. آن ها را تشویق كنید مشتاقانه به دنبال موفقیت های گوناگون زندگی شان باشند. بدوند، فعالیت كنند، گاهی نامرتب باشند، اشتباه كنند ولی به دنبال اهداف و آرمان هایشان باشند.

ح- فرصت هایی برای دختران پیش آورید كه استعدادها و شایستگی هایشان دیده و شنیده شود و بتوانند درباره ی اهداف عالیه آینده خود آزادانه صحبت كنند. دختران را زیبا و قشنگ و دلفریب نخواهید بلكه آن ها را قوی و باهوش و جسور بخواهید.

ط- به دختران این توانایی را بدهید كه نسبت به القائات رسانه ها، مطبوعات و فیلم هایی كه درباره دختران تهیه می شود، دیدی فكورانه داشته باشند. از خود بپرسند آیا قضاوت هایی كه درباره زنان و دختران در اجتماع می شود، درست است؟ و...

ی- دختران را به دلیل تلاش ها، مهارت ها و موفقیت هایشان تمجید و تحسین كنید، نه برای زیبایی صورت و لباس پوشیدنشان.

ک- به دختران روش های مقابله با استرس و فشارهای روانی را بیاموزید. پژوهش های مختلف نشان می دهند كه دختران بیش از پسران تحت فشارها و اضطرابات گوناگون قرار می گیرند. بهترین شیوه كاستن از این گونه احساسات و هیجانات درونی ورزش، فعالیت های هنری – فرهنگی، آرام سازی روانی و رفتن به محیط های آرام طبیعت است.

ل- روش های ورزشی دفاع از خود و تقویت جسمانی را به دختران پیشنهاد كنید.

م- دختران حق دارند خودشان را برای كارها و مشاغل آینده شان آماده سازند و استقلال فكری داشته باشند. زنانی را به دختران معرفی كنید كه در عین داشتن مشاغل اجتماعی، به زندگی خانوادگی و تربیت فرزندانشان می رسند.

ن- فرصت هایی برای دختران به وجود آورید كه بتوانند نقش های گوناگون اجتماعی، تجارب و فعالیت هایی كه معمولاً برای پسران مناسب می دانند، آشنا شوند. دختران ممكن است به آچار دست نزنند، نجاری یاد نگیرند، تعمیركار برقی نشوند، اما اگر آن ها را به انجام چنین كارهیی هدایت و تشویق كنید، ممكن است خود را در آن درگیر كنند و شیوه استفاده از ابزار را یاد بگیرند.

س- افسانه شاهزاده ای سوار بر اسب سفید را فراموش كنید. اغلب زنان امروز برای داشتن زندگی آینده شان كار و تلاش می كنند پس دختران را به امید شاهزاده ای كه می آید و او را به دنیای شگفت انگیز رؤیاها می برد، بار نیاورید.

ع- درباره ی مسائل مالی خانواده به صراحت با دختران صحبت كنید. به آن ها یاد دهید كه تصمیم گیری های مالی صحیح، بخشی از زندگی روزانه هر انسانی است. درباره ی درآمدها، مخارج و بودجه خانواده، با او صحبت كنید و سعی كنید به آن ها بیاموزید كه چگونه می توانند خرج و مخارج را بدون كم و كسری های ماهیانه حفظ كنند. (توجه داشته باشید طرفداری از دختران به منزله طرد پسران نیست)

 

والدین می توانند با كمی تفكر و تعمق درباره اعمال و رفتار شان در یابند كه چه پیام هایی را به فرزندان خود (به ویژه دختران) انتقال می دهد. برای مثال، دختر خردسالی كه همواره شاهد اظهار نظرهای پدر و مادرش است و متوجه می شود كه همیشه حرف پدرش بدون پشتوانه منطقی پیش است، مسلماً نگرش ناامید كننده ای درباره دختر بودن خود پیدا می كند.

در حالی كه پسران مدام در حال بحث، اظهار نظر و یكه تازی هستند. دانستن این موضوع كه والدین همان قدر كه به پیشرفت پسرشان اهمیت می دهند، به پیشرفت دخترشان نیز اهمیت می دهند، تأثیر عمیقی بر خود پنداره دختران می گذارد و موجب تقویت حس ارزشمندی، كفایت و شایستگی شان می شود. آن چه یك دختر نوجوان نیاز دارد، آن است كه می تواند با اتكا به خویشتن راه زندگی خود را پیدا كند و از فرصت هایی كه برای شكوفا شدن قابلیت هایش در اختیار دارد، بهره برد.

سایت:بیان

 نوشته شده توسط:محمد احمدی

ویرایش:--

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکستان

لینکدونی

نظرسنجی

  • مطالب وبلاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو